С Т А Т У Т Станіславської сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області (нова редакція)
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення ХХХ сесії Станіславської
сльської ради VІІ скликання
11.06.2019 року № 511/838
внесено зміни
рішення ХХІІ сесії VІІІ скликання
23.12.2021 року № 646
С Т А Т У Т
Станіславської сільської
територіальної громади
Херсонського району
Херсонської області
(нова редакція)
2021 рік
РОЗДІЛ І Загальні положення
Стаття 1. Статут Станіславської сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області
1. Статут Станіславської сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області (далі за текстом – Статут) є основним локальним нормативноправовим актом Станіславської сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області (далі за текстом – Станіславська сільська територіальна громада, Станіславська СТГ), що приймається Станіславською сільською радою (далі за текстом – Рада) від імені та в інтересах територіальної громади на основі Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших актів законодавства України з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей організації та здійснення місцевого самоврядування Станіславською сільською територіальною громадою.
2. Статут є обов’язковим для виконання всіма органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади (державними органами) та їхніми територіальними підрозділами, іншими юридичними особами та громадськими формуваннями, які розташовані або здійснюють свою діяльність на території громади, їх посадовими особами, а також фізичними особами, які постійно або тимчасово проживають чи перебувають на відповідній території.
3. Інші акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади повинні прийматися з урахуванням положень Статуту та відповідати йому.
Стаття 2. Загальна характеристика Станіславської сільської територіальної громади
1. Станіславська сільська територіальна громада утворена шляхом добровільного об’єднання територіальних громад Станіславської сільської ради (село Станіслав) та Широкобалківської сільської ради (село Широка Балка, село Софіївка) у 2017 році та приєднання Олександрівської сільської ради у 2020 році відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року № 726 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Херсонської області»,
2. Рішення про утворення Станіславської СТГ прийнято Станіславською сільською радою 14.07.2017 року № 267 «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та Широкобалківською сільською радою 14.07.2017 року №146 «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
3. Адміністративним центром Станіславської СТГ є село Станіслав.
4. Станіславська СТГ має єдиний представницький орган – Станіславську сільську раду, що розташована за адресою: вул. Свободи, 15 с. Станіслав Херсонський район Херсонська область, Україна.
5. Перші вибори депутатів Ради відбулися 29 жовтня 2017 року.
6. На території Станіславської сільської територіальної громади розташовані населені пункти:
- с. Олександрівка
- с. Станіслав
- с. Широка Балка
- с. Софіївка
7. Найменування та перейменування населених пунктів громади, їх ліквідація як поселень, віднесення до окремих категорій населених пунктів здійснюється відповідно до закону.
Стаття 3. Символіка Станіславської СТГ
1. Станіславська СТГ може мати власну символіку – герб та прапор, які відображають історичні, культурні, духовні особливості та традиції територіальної громади.
2. Опис та порядок використання символіки Станіславської СТГ визначається окремим Положенням, яке затверджується рішенням ради.
3. На будівлях, де розміщена Рада, інші органи Станіславської СТГ вивішується Державний Прапор України.
4. Населені пункти, що входять до складу Станіславської СТГ можуть мати власну офіційну символіку.
Стаття 4. Місцеві свята
1. Пам’ятними датами та святковими днями Станіславської СТГ, її окремих населених пунктів є: День Територіальної громади – 14 липня 2017 року (День створення Станіславської СТГ).
Громада також урочисто відзначає усі державні свята.
2. Рішенням Ради можуть встановлюватись інші місцеві свята.
Стаття 5. Почесні відзнаки Станіславської СТГ
1. Особи, які зробили значний внесок у соціально-економічний розвиток Станіславської СТГ, підвищення добробуту її жителів, примноження культурних, духовних надбань та інших цінностей, зміцнення місцевого самоврядування і демократії, нагороджуються почесними відзнаками Станіславської СТГ.
2. Порядок нагородження почесними відзнаками Станіславської СТГ визначаються Положенням про почесні відзнаки Станіславської СТГ, яке затверджується рішенням Ради.
РОЗДІЛ ІІ Взаємовідносини Станіславської сільської територіальної громади, її органів та посадових осіб з органами державної влади, установами, підприємствами і організаціями, іншими територіальними громадами
Стаття 6. Взаємовідносини органів та посадових осіб Станіславської сільської ради з органами виконавчої влади
1. Взаємовідносини органів та посадових осіб Станіславської сільської ради з органами виконавчої влади, діяльність яких поширюється на територію громади, базуються на засадах співробітництва та взаємодопомоги з метою забезпечення здійснення завдань соціально-економічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів та реалізації на території громади завдань і повноважень виконавчої влади в інтересах Станіславської СТГ.
2. Органи і посадові особи Станіславської сільської ради здійснюють самоврядні повноваження незалежно від органів виконавчої влади. Органи виконавчої влади не можуть видавати обов’язкові для органів і посадових осіб Станіславської сільської ради акти з питань, віднесених до самоврядних повноважень, або регламентувати їхню діяльність.
3. Органи і посадові особи Станіславської сільської ради підконтрольні відповідним органам виконавчої влади лише з питань здійснення ними наданих законом окремих повноважень органів виконавчої влади.
4. За організацію зв’язків органів і посадових осіб Станіславської сільської ради з органами виконавчої влади відповідає сільський голова.
Стаття 7. Взаямовідносини з органами судової влади, прокуратури та іншими правоохоронними органами
1. Органи і посадові особи Станіславської сільської ради сприяють місцевим органам судової влади, прокуратури та інших правоохоронних оргаів в їхній діяльності, можуть надавати, в передбачених законодавством випадках, допомогу у здійсненні їхніх повноважень.
Стаття 8. Взаємовідносини органів і посадових осіб Станіславської сільської ради з підприємствами, установами і організаціями
1. Взаємовідносини органів і посадових осіб Станіславської сільської ради з підприємствами, установами і організаціями, що перебувають на її території, базуються на суворому дотриманні визначених законодавством прав суб’єктів господарської діяльності і визначаються формою власності підприємств, установ і організацій, джерелами фінансування і характером їхньої діяльності.
2. По відношенню до підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності Станіславської СТГ, відповідні органи і посадові особи Станіславської сільської ради здійснюють такі функції:
- утворюють, реорганізують та ліквідують комунальні підприємства, комунальні заклади, установи і організації громади в інтересах Станіславської СТГ у порядку, визначеному чинним законодавством;
- призначають та звільняють з посади їхніх керівників, відповідно до чинного законодавства;
- визначають цілі, функції, організаційні форми і порядок діяльності та затверджують Статути створюваних ними підприємств, закладів, установ і організацій;
- встановлюють у порядку і в межах, визначених законодавством, економічно обґрунтовані ціни та тарифи на продукцію і послуги комунальних підприємств;
- приймають, у визначених законодавством межах, рішення про відчуження, використання, передачу і оренду об’єктів комунальної власності;
- приймають рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності Станіславської СТГ, визначення меж цих повноважень та умов їхнього здійснення;
- вирішують, відповідно до законодавства, питання про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями;
- контролюють ефективність і законність використання майна комунальних підприємств, установ і організацій Станіславської СТГ в порядку, визначеному чинним законодавством і цим Статутом.
3. З підприємствами, установами і організаціями, які не перебувають у комунальній власності громади, органи і посадові особи Станіславської сільської ради будують свої відносини на договірній та податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих Станіславській СТГ законом.
Стаття 9. Взаємовідносини органів місцевого самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб з інститутами громадянського суспільства
1. Взаємовідносини Станіславської СТГ та її посадових осіб з інститутами громадянського суспільства здійснюються шляхом:
1) сприяння діяльності будь-яким законно сформованим інститутам громадянського суспільства, їх максимального залучення до участі у вирішенні питань місцевого значення;
2) неупередженій та однаковій підтримці законної діяльності усіх інститутів громадянського суспільства, що зареєстровані чи на інших законних підставах діють у межах територіальної громади;
3) залучення інститутів громадянського суспільства до процесу підготовки проєкту місцевого бюджету, контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, комунальних підприємств, закладів, установ та організацій;
4) забезпечення доступу будь-яких осіб, що на законних підставах перебувають у межах територіальної громади, до консультацій та правової допомоги (у тому числі безоплатної) з питань порядку створення і діяльності інститутів громадянського суспільства;
2. Порядок взаємовідносин Станіславської СТГ із політичними партіями, органами виконавчої влади та іншими суб’єктами владних повноважень не є предметом регулювання цього Статуту та визначається Конституцією та актами законодавства України.
Стаття 10. Взаємовідносини Станіславської СТГ, її органів і посадових осіб з іншими територіальними громадами
1. Взаємовідносини Станіславської СТГ, її органів і посадових осіб з іншими територіальними громадами, їхніми органами і посадовими особами базуються на принципах добросусідства, солідарності та взаємної вигоди.
2. Станіславська СТГ, її органи місцевого самоврядування і їхні посадові особи можуть брати участь у міжмуніципальному та міжнародному співробітництві.
Стаття 11. Участь в асоційованих організаціях і міжнародна співпраця
1. Органи місцевого самоврядування територіальної громади з метою більш ефективного здійснення своїх повноважень, захисту прав та інтересів територіальної громади можуть об’єднуватися в асоціації органів місцевого самоврядування та їх добровільні об’єднання.
2. Асоціаціям та іншим добровільним об’єднанням органів місцевого самоврядування не можуть передаватися владні повноваження органів місцевого самоврядування територіальної громади.
3 Органи місцевого самоврядування в інтересах територіальної громади можуть брати участь у міжмуніципальній, транскордонній та міжнародній співпраці, організовувати співробітництво з міжнародними організаціями у різних сферах суспільного життя.
4. Співпраця Станіславської СТГ з іншими територіальними громадами, асоціаціями органів місцевого самоврядування та їх добровільними об’єднаннями, міжнародними організаціями тощо реалізовується через обмін офіційними делегаціями, проведення спільних заходів, реалізацію спільних проєктів, а також іншими, передбаченими актами законодавства України способами.
РОЗДІЛ ІІІ Планування розвитку Станіславської сільської територіальної громади
Стаття 12. Планування розвитку Станіславської СТГ
1. З метою оптимального використання ресурсів громади, забезпечення сталості її
розвитку, збереження і примноження культурної спадщини, максимального задоволення
інтересів різних поколінь членів Станіславської СТГ здійснюється планування розвитку
громади.
2. Планування розвитку громади та її населених пунктів реалізується шляхом
прийняття Радою таких розроблених з залученням громадськості актів:
1) Комплексний план просторового розвитку території територіальної громади
2) Генеральних планів населених пунктів громади;
3) Стратегії сталого розвитку Станіславської сільської територіальної громади.
3. На виконання вимог Комплексного плану просторового розвитку території
територіальної громади, планувальних рішень Генерального плану населених пунктів
громади та Стратегії сталого розвитку Станіславської сільської територіальної громади
(далі - Стратегія розвитку) Радою приймаються щорічні Програми соціальноекономічного та культурного розвитку громади.
Стаття 13. Комплексний план просторового розвитку території територіальної
громади.
1. Комплексний план просторового розвитку теритоії територіальної громади - це
основний документ містобудування, що передбачає узгоджене прийняття рішень щодо
цілісного (комплексного) просторового розвитку населених пунктів громади, як єдиної
системи розселення і території за їх межами. Комплексний план просторового розвитку
території територіальної громади (далі - комплексний план) розробляється на всю
територію територіальної громади.
2. Комплексний план розробляється та затверджується сільською радою з метою
забезпечення сталого розвитку територіальної громади з додержанням принципу
збалансованості державних, громадських та приватних інтересів та з урахуванням
концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади (за наявності), а також
з урахуванням положень цього Статуту.
3. Комплексний план включає планувальні рішення щодо перспективного
використання всієї території територіальної громади, а також планувальні рішення
генеральних планів населених пунктів.
4. Комплексний план просторового розвитку території територіальної громади
затверджується рішенням Ради після проходження ним процедури громадського
обговорення (громадських слухань) у порядку, встановленому Законом України «Про
регулювання містобудівної діяльності» та рішеннями Ради.
Стаття 14. Планування соціально-економічного та культурного розвитку
громади
1. Планування соціально-економічного та культурного розвитку громади
передбачає:
1) аналіз соціально-економічного та культурного розвитку громади, її населених
пунктів за попередній і поточний роки, визначення основних тенденцій розвитку, їх
узгодження з загальнодержавними та регіональними тенденціями розвитку;
2) визначення основних проблем розвитку економіки громади, її соціальної сфери,
культурного розвитку;
10
3) оцінку стану використання природного, виробничого, науково-технічного та
трудового потенціалу громади, визначення резервів такого потенціалу;
4) визначення пріоритетних цілей та напрямків розвитку громади на плановий
період та шляхи розв’язання основних соціальних, економічних та культурних проблем
Станіславської СТГ;
5) постановку завдань в досягненні визначених цілей, встановлення термінів
їхнього виконання у прив’язці до фінансових та інших ресурсів громади.
Стаття 15. Стратегічний план розвитку громади
1. Стратегічний план розвитку передбачає планування соціально-економічного та
культурного розвитку громади, її населених пунктів на період не менше двох каденцій
повноважень Ради.
2. Короткострокові програми розвитку громади розробляються на 1 (один) рік та
спрямовуються на вирішення завдань, визначених Стратегічним планом.
3. Короткострокові програми розвитку встановлюють пріоритети соціальноекономічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів на плановий період
та систему заходів органів і посадових осіб Станіславської CТГ з їх реалізації з
визначенням термінів виконання, виконавців та ресурсів.
4. Основною умовою визначення цілей у плануванні соціально-економічного та
культурного розвитку Станіславської CТГ та її населених пунктів є задоволення потреб
членів Станіславської CТГ та забезпечення сталого розвитку.
Стаття 16. Охорона довкілля
1. Діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування з охорони
довкілля і вирішення екологічних проблем Станіславської CТГ спрямовується на захист
навколишнього природного середовища через підготовку і реалізацію цільових проєктів з
метою забезпечення сприятливих екологічних умов для проживання, праці та відпочинку
людей, а також формування системи контролю за станом навколишнього середовища.
2. Рада затверджує цільові програми покращення екологічного стану території
територіальної громади, включає екологічні розділи до документів з планування її
розвитку, вирішує питання виділення бюджетного фінансування на охорону довкілля.
3. Виконавчий комітет не менше одного разу на рік розглядає на своєму засіданні
питання щодо екологічної ситуації на території Станіславської СТГ і контролю за ходом
виконання запланованих заходів із її покращання.
Стаття 17. Розвиток освіти, охорони здоров’я, фізкультури, спорту та туризму,
культури та мистецтва.
1. Органами Станіславської сільської ради забезпечується розвиток соціальногуманітарної сфери життєдіяльності Станіславської СТГ– освіти, охорони здоров’я,
фізкультури, спорту та туризму, культури та мистецтва.
2. Основні напрями і пріоритети соціально-гуманітарного розвитку Станіславської
СТГ визначаються радою при складанні документів з планування розвитку територіальної
громади.
Стаття 18. Застосування гендерно орієнтованого підходу під час планування
розвитку територіальної громади
1. Під час розроблення документів з планування розвитку Станіславської СТГ,
проєкту місцевого бюджету на наступний рік, проєктів інших рішень нормативноправового характеру обов’язково проводиться їх гендерно-правова експертиза.
11
РОЗДІЛ ІV
Система місцевого самоврядування
Стаття 19. Загальні засади організації та функціонування системи місцевого
самоврядування Станіславської СТГ
1. Організація та функціонування системи місцевого самоврядування
Станіславської СТГ здійснюється відповідно до положень Конституції та законів України,
а також цього Статуту.
2. Система місцевого самоврядування Станіславської СТГ включає:
– Станіславську СТГ;
– Раду – представницький орган місцевого самоврядування, що представляє
Станіславську СТГ та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження
місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України;
– сільського голову, який є головною посадовою особою Станіславської СТГ;
– виконавчі органи Ради (виконавчий комітет, управління, відділи, служби тощо);
– старост сіл;
– органи самоорганізації населення.
3. Розмежування повноважень між складовими системами місцевого
самоврядування Станіславської СТГ здійснюється згідно із законами, цим Статутом та
рішеннями, прийнятими на сесії Ради, які не можуть суперечити цьому Статуту.
4. Система місцевого самоврядування Станіславської СТГ організовується та
функціонує на принципах, передбачених Конституцією України та Законом України «Про
місцеве самоврядування в Україні».
5. У своїй діяльності складові системи місцевого самоврядування Станіславської
СТГ додатково дотримуються таких принципів:
- ефективності – рішення, що готуються чи ухвалюються ними мають бути
максимально ефективними серед можливих альтернативних рішень;
- сталості – використання ресурсів Станіславської СТГ не може шкодити
наступним поколінням;
- екологічності – при прийнятті рішення має забезпечуватися його мінімальний
негативний вплив на навколишнє природне середовище;
- системності – кожне рішення розглядається у взаємозв’язку з іншими рішеннями
в просторі та часі;
- відкритості – рішення готуються та розглядаються відкрито, не може бути
жодного рішення, закритого для громадськості;
- громадської участі – підготовка проєктів та прийняття рішень, особливо тих, що
стосуються планування та використання ресурсів громади мають відбуватись за умов
широкого громадського обговорення та врахування інтересів Станіславської СТГ,
рішення, що стосуються окремих населених пунктів громади – також і інтересів їхніх
жителів.
Стаття 20. Станіславська сільська територіальна громада – первинний
суб’єкт права на місцеве самоврядування
1. Станіславська сільська територіальна громада – первинний суб’єкт місцевого
самоврядування, основний носій його функцій і повноважень. Вона може вирішувати на
території громади будь-яке питання, що віднесене Конституцією та законами України до
питань місцевого значення, за винятком тих, які, відповідно до принципу субсидіарності,
вирішуються органами місцевого самоврядування районного та обласного територіальних
рівнів.
2. Станіславська СТГ здійснює своє право на місцеве самоврядування
безпосередньо або через утворені нею органи місцевого самоврядування та органи
самоорганізації населення.
12
3. Членами Станіславської СТГ є громадяни України, іноземці та особи без
громадянства, які відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування і
вільний вибір місця проживання», інших актів законодавства України зареєстрували своє
місце проживання в населених пунктах громади.
4. Реєстрація осіб, які постійно чи тимчасово проживають у населених пунктах
Стніславської СТГ, здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Органи
Станіславської сльської ради здійснюють облік осіб, які зареєстровані на території
громади та ведуть відповідні бази даних за головними категоріями населення (виборці,
діти дошкільного віку, школярі, працездатне населення, зайняті, безробітні, пенсіонери
тощо).
5. Станіславська СТГ є учасником цивільних, господарських відносин та може
набувати статусу юридичної особи публічного права.
6. Станіславська СТГ є суб’єктом права комунальної власності, володіє,
користується та розпоряджається майном комунальної власності.
7. Станіславська СТГ обирає Раду та Голову громади, а також формує об’єкти
комунальної власності.
8. Органи місцевого самоврядування Станіславської СТГ є суб’єктами фінансовокредитних та цивільно-правових відносин у межах, визначених законодавством.
9. До компетенції Станіславської СТГ входять:
1) всі питання, вирішення яких, відповідно до законів України, здійснюється на
місцевому референдумі;
2) питання, віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування
Станіславської СТГ.
Перелік питань, віднесених до повноважень органів місцевого самоврядування
Станіславської СТГ, встановлюється відповідно до Закону України «Про місцеве
самоврядування в Україні», інших законів України, з врахуванням положень статті 4
«Європейської Хартії місцевого самоврядування», а саме: «Органи місцевого
самоврядування в межах закону мають повне право вирішувати будь-яке питання, яке не
вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому
органу».
13
РОЗДІЛ V Права, обовязки, гарантії жителів Станіславської сільської територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення
Стаття 21. Права жителів Станіславської СТГ на участь у вирішенні питань
місцевого значення.
1. Права жителів Станіславської СТГ на участь у вирішені питань місцевого
значення, гарантовані Конституцією та законами України, не можуть бути обмежені.
2. Процедури та правила, передбачені цим Статутом, прийняті виключно з метою
встановлення загальних, чітких, недискримінаційних і прозорих механізмів реалізації
права участі жителів громади у вирішенні питань місцевого значення, забезпечення
балансу приватних та публічних інтересів у громаді.
3. При вирішенні питань місцевого значення жителі Станіславської СТГ мають
право:
1) подавати індивідуальні та колективні звернення органам і посадовим особам
місцевого самоврядування, одержувати на них відповіді у встановлені законодавством
строки;
2) бути включеними у встановленому порядку до складу консультативно-дорадчих
органів при Станіславській сільській раді та її виконавчих органах;
3) одержувати повну і достовірну інформацію про діяльність Ради, сільського
голови, виконавчих органів Ради та їх посадових осіб у спосіб, передбачений
законодавством та іншими нормативно-правовими актами;
4) одержувати копії актів Ради, сільського голови, виконавчих органів Ради та їх
посадових осіб у порядку, визначеному законодавством;
5) брати участь у здійсненні контролю за діяльністю органів і посадових осіб
місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій у порядку й
у формах, встановлених законодавством України;
6) брати участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;
7) брати участь у розподілі частини видатків місцевого бюджету через механізм
громадського бюджету;
8) бути присутніми на засіданнях Ради, її постійних комісій, виконавчого комітету в
порядку, встановленому цим Статутом, регламентами Ради та її виконавчого комітету;
9) на виступ на пленарному засіданні Ради, засіданні постійної комісії у порядку,
встановленому Радою, на засіданні виконавчого комітету в порядку, встановленому
виконавчим комітетом;
10) на особистий прийом депутатами Ради, сільським головою, іншими посадовими
особами органів місцевого самоврядування;
11) на ознайомлення з проєктами актів органів місцевого самоврядування;
12) на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів та посадових осіб місцевого
самоврядування;
13) брати участь у реалізації форм участі територіальної громади в місцевому
самоврядуванні, визначених цим Статутом, а також іншими рішеннями Ради;
14) користуватися іншими правами, передбаченими Конституцією та актами
законодавства України.
4. Права жителів Станіславської СТГ в частині, що не суперечить Конституції та
законам України, цьому Статуту, поширюються також на іноземців, осіб без громадянства
та інших осіб, які на законних підставах проживають (перебувають) у межах
територіальної громади.
14
Стаття 22. Обов’язки жителів Станіславської сільської територіальної громади
1. Жителі Станіславської СТГ зобов’язані:
1) проявляти повагу до гідності кожної людини, вірувань, традицій, історії,
національної та етнічної самобутності осіб або груп осіб, сприяти забезпеченню рівності
інших прав і свобод осіб та груп осіб, які проживають чи на інших законних підставах
перебувають у межах Станіславської СТГ;
2) утримуватися від будь-яких форм дискримінації;
3) шанобливо ставитися до традицій, звичаїв Станіславської СТГ, її самобутності,
історії та культури;
4) сприяти сталому розвитку Станіславської СТГ та її населених пунктів;
5) шанобливо та ощадливо ставитися до майна, коштів, землі, природних ресурсів
Станіславської СТГ.
6) поважати символіку Станіславської СТГ і використовувати її тільки за
призначенням;
7) реалізовувати свої права, свободи та законні інтереси з повагою до прав жителів
Станіславської СТГ та інших осіб, які на законних підставах проживають (перебувають)
у межах Станіславської СТГ, до інтересів держави та Станіславської СТГ.
2. Обов’язки жителів Станіславської СТГ в частині, що не суперечить Конституції та
законам України, цьому Статуту, поширюються також на іноземців, осіб без
громадянства та інших осіб, які проживають (перебувають) у межах Станіславської СТГ.
Стаття 23. Гарантії прав жителів Станіславської СТГ
1. Рада, її депутати, виконавчі органи та посадові особи забезпечують реалізацію
прав та законних інтересів жителів Станіславської СТГ у межах, визначених
Конституцією та законами України.
2. Жителям Станіславської СТГ гарантується право на участь у вирішенні всіх
питань місцевого значення, віднесених до відання територіальної громади та її органів, у
порядку і формах, визначених Конституцією та актами законодавства України, цим
Статутом та іншими рішеннями Ради.
3. Захист та реалізація прав і свобод людини та громадянина, які закріплені в
Конституції та законах України, визначають зміст і спрямованість діяльності органів
міського самоврядування Станіславської СТГ.
4. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи у своїй діяльності
зобов’язані надавати пріоритетне значення служінню інтересам Станіславської СТГ та
забезпеченню усім її жителям реальної можливості реалізувати їх права.
5. Рішення та дії органів і посадових осіб місцевого самоврядування не можуть
обмежувати встановлених Конституцією та законами України прав і свобод людини та
громадянина.
6. Реалізація жителями Станіславської СТГ своїх прав, свобод та законних інтересів
не повинна призводити до порушення прав і свобод інших осіб, а також інтересів
Станіславської СТГ, суспільства чи держави у цілому.
15
РОЗДІЛ VІ
Форми безпосередньої участі Станіславської сільської територіальної громади
у вирішенні питань місцевого значення
Стаття 24. Форми безпосередньої участі Станіславської СТГ у вирішенні
питань місцевого значення
1. Формами безпосередньої участі Станіславської СТГ у вирішенні питань місцевого
значення є:
1) місцеві вибори;
2) місцевий референдум;
3) загальні збори громадян за місцем проживання;
4) місцеві ініціативи;
5) громадські слухання;
6) звернення громадян до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, у
тому числі у форматі електронної петиції;
7) консультації з громадськістю;
8) участь у консультативно-дорадчих органах, утворених при органах місцевого
самоврядування;
9) участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для
покращення розвитку територіальної громади та голосування за них (бюджет
участі, бюджет місцевих проєктів);
10) участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;
11) інші форми участі, передбачені законодавством.
2.Можливість використання особою певної форми участі у вирішенні питань
місцевого значення визначається Конституцією та законами України.
Стаття 25. Місцеві вибори
1. Повноправні члени Станіславської СТГ на основі загального, рівного, прямого
виборчого права шляхом таємного голосування беруть участь у вільних виборах:
- сільського голови;
- депутатів ради;
2. Порядок реалізації виборчого права членами Станіславської СТГ на місцевих
виборах встановлюється законодавством України.
Стаття 26. Місцевий референдум
1. Місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань
місцевого значення шляхом прямого волевиявлення.
2. Предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання,
віднесене Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в
Україні» та іншими законами до відання місцевого самоврядування.
3. На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до
відання органів державної влади.
4. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов'язковими для виконання на
відповідній території.
5. Порядок призначення та проведення місцевого референдуму, а також перелік
питань, що вирішуються виключно референдумом, визначаються законом про
референдуми.
16
Стаття 27. Загальні збори громадян за місцем проживання
1. Загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі
у вирішенні питань місцевого значення.
2. Порядок ініціювання, організації, проведення загальних зборів громадян за місцем
проживання та порядок урахування результатів загальних зборів органами та посадовими
особами місцевого самоврядування визначається Положенням про загальні збори
громадян за місцем проживання, яке затверджується рішенням Ради.
Стаття 28. Місцеві ініціативи
1. Місцева ініціатива – це форма участі жителів Станіславської СТГ у вирішенні
питань місцевого самоврядування шляхом ініціювання розгляду Радою будь-якого
питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.
2. Місцева ініціатива реалізується у формі подання до Ради проєкту рішення ради
разом з супровідними документами, визначеними Регламентом Ради.
3. Суб’єктами розробки проєкту рішення Ради у порядку місцевої ініціативи
можуть бути:
1) члени Станіславської СТГ, об’єднані в ініціативну групу;
2) інститути громадянського суспільства, легалізовані на території Станіславської СТГ;
3) органи самоорганізації населення, легалізовані на території Станіславської СТГ.
4. Місцева ініціатива внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає
обов´язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи
з питань місцевої ініціативи.
5. Порядок ініціювання, організації збору підписів та внесення місцевої ініціативи
на розгляд Ради визначається Положенням про місцеві ініціативи в Станіславській
сільській територіальній громаді, яке затверджується рішенням Ради з урахуванням вимог
закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської
діяльності».
Стаття 29. Громадські слухання
1. Станіславська СТГ має право проводити громадські слухання – зустрічатися з
депутатами Ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких жителі
Станіславської СТГ можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції
щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
2. Предметом громадських слухань можуть бути будь-які питання, віднесені
Конституцією та законами України до відання місцевого самоврядування.
3. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають
обов’язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
4. Порядок ініціювання, організації, проведення громадських слухань та врахування
їх результатів органами та посадовими особами місцевого самоврядування визначається
Положенням про громадські слухання в Станіславській сільській територіальній громаді,
яке затверджується рішенням Ради.
Стаття 30. Звернення громадян та електронні петиції як особлива форма
колективного звернення громадян
1. Порядок звернення громадян України до органів місцевого самоврядування,
юридичних осіб публічного права, засновником яких є Рада, їх посадових осіб
визначається законом.
2. Особи, які не є громадянами України і законно перебувають у межах
Станіславської СТГ, мають таке саме право на подання звернення, як і громадяни
України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
17
3. Електронна петиція – це особлива форма колективного звернення громадян до
органів місцевого самоврядування Станіславської СТГ, що здійснюється через офіційний
веб-сайт Ради або веб-сайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на
підтримку електронної петиції, щодо будь-якого питання, котре належить до компетенції
Ради та її виконавчих органів.
4. Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Ради
та її виконавчих органів, строку збору підписів тощо визначаються Положенням про
порядок розгляду електронної петиції, адресованої Раді, її виконавчим органам, яке
затверджується рішенням Ради.
Стаття 31. Консультації з громадськістю
1. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи проводять консультації з
громадськістю з питань, що належать до їх компетенції.
2. Порядок проведення консультацій з громадськістю визначається Положенням
про консультації з громадськістю в Станіславській сільській територіальній громаді, яке
затверджується рішенням Ради.
Стаття 32. Участь жителів Станіславської сільської територіальної громади в
консультативно-дорадчих органах, утворених при органах місцевого
самоврядування
1. При Раді та її виконавчих органах можуть утворюватися консультативно-дорадчі
органи, метою яких є підготовка пропозицій щодо вдосконалення роботи органів
місцевого самоврядування, участь у розробленні проєктів рішень з важливих питань
місцевого значення.
2. Порядок утворення та форми роботи консультативно-дорадчих органів
визначаються положеннями, затвердженими відповідним органом місцевого
самоврядування, при якому вони створюються.
Стаття 33. Участь у розподілі коштів місцевого бюджету
1. Участь у розподілі коштів місцевого бюджету – це демократичний процес, який
надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету
через створення проєктів для покращення розвитку територіальної громади та
голосування за них. Це спосіб визначення напрямів використання видаткової частини
сільського бюджету за допомогою прямого волевиявлення жителів Станіславської СТГ.
2. Форми та порядок безпосередньої участі Станіславської СТГ у розподілі
коштів місцевого бюджету визначаються Радою, а результати участі Станіславської СТГ у
розподілі коштів місцевого бюджету обов’язково враховуються Радою при плануванні
сільського бюджету на відповідний рік.
3. Бюджет участі Станіславської СТГ (далі – бюджет участі) – це частина
бюджету розвитку місцевого бюджету, за рахунок якого здійснюється фінансування
визначених безпосередньо членами Станіславської СТГ заходів, виконання робіт та
надання послуг відповідно до оформлених в установленому порядку проєктів, що стали
переможцями конкурсного відбору.
4. Кошти бюджету участі спрямовуються на реалізацію проєктів розвитку
територіальної громади, які надійшли до Ради від жителів Станіславської ОТГ.
5. Порядок проведення конкурсного відбору проєктів, які фінансуються за
рахунок коштів бюджету участі, визначається Положенням про бюджет участі
територіальної громади, що затверджується Радою.
18
Стаття 34. Органи самоорганізації населення
1. Органи самоорганізації населення є елементом системи місцевого самоврядування
й однією з форм участі членів Станіславської СТГ у вирішенні окремих питань місцевого
значення. Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації
населення за місцем проживання визначаються законом.
2. За ініціативою жителів Рада може надавати дозвіл на створення будинкових,
вуличних, квартальних та інших органів самоорганізації населення і у порядку,
визначеному законодавством, наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.
РОЗДІЛ VІІ Рада
Стаття 35. Рада
1. Рада є представницьким і нормотворчим органом місцевого самоврядування
Станіславської СТГ, який здійснює від імені та в інтересах Станіславської СТГ функції та
повноваження місцевого самоврядування. Рада складається з депутатів, обраних у
порядку, встановленому Конституцією та законами України.
2. Загальний склад Ради визначається відповідно до чинного законодавства
3. Строк повноважень Ради визначається Конституцією України.
4. Дострокове припинення повноважень Ради може бути здійснене у випадках і у
порядку, визначеному Конституцією та Законом України «Про місцеве самоврядування в
Україні».
5. Завдання, функції та повноваження Ради визначаються законодавством України
та цим Статутом.
6. Рада є юридичною особою, має власну печатку із зображенням Державного
Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України, має право
набувати від свого імені майнові та особисті немайнові права, несе відповідні обов’язки,
може бути позивачем і відповідачем у судах.
7. Робочими органами Ради є її постійні й тимчасові комісії, які обираються з числа
депутатів для вивчення проблем і потреб, попереднього розгляду і підготовки проєктів
рішень Ради. Комісії здійснюють контроль за виконанням рішень Ради та її виконавчого
комітету.
8. Для забезпечення своєї діяльності Рада створює допоміжний орган – апарат Ради.
Апарат Ради підпорядкований сільському голові, який спрямовує і контролює його
роботу. Визначення загальної чисельності апарату Ради, розмір та структура видатків на
його утримання, вирішення інших питань функціонування апарату Ради здійснюються
відповідно до законодавства України.
9. Видатки на забезпечення діяльності Ради передбачаються у місцевому бюджеті
Станіславської сільської територіальної громади.
10. Основною формою роботи Ради є – сесія, яка включає в себе видача
розпорядження про скликання сесії, робота постійних комісій та пленарне засідання
11. Порядок роботи Ради визначається Регламентом Станіславської сільської ради,
який затверджується Радою у відповідності до законодавства України і не може
суперечити цьому Статуту. Дотримання вимог Регламенту Ради забезпечує сільський
голова.
12. Сесійне засідання Ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере
участь більше половини депутатів від загального складу ради.
13. Робота постійних, тимчасових комісій та пленарні сесійні засідання Ради може
здійснюватися у спеціально відведених приміщеннях Ради або у виїзному режимі – у
залежності від питань, які розглядаються, і кола підприємств, установ та організацій, яких
стосуються ці питання.
14. Порядок підготовки, проходження, ухвалення, зберігання рішень Ради,
забезпечення режиму доступу до них визначається законами України, Регламентом Ради
та цим Статутом.
15. Рада на реалізацію повноважень, визначених Конституцією та законами
України, приймає нормативно-правові та інші акти у формі рішень.
16. Рішення Ради приймається на її пленарному засіданні більшістю голосів
депутатів від її загального складу шляхом відкритого поіменного голосування, якщо інше
не встановлене законом.
17. У випадках, визначених законом та цим Статутом, рішення Ради може бути
прийняте лише після проведення місцевого референдуму, громадських слухань, загальних
зборів членів Територіальної громади.
20
18. Рішення Ради підписується сільським головою.
19. Рішення Ради у п’ятиденний термін з моменту його прийняття може бути
зупинено сільським головою і внесено на повторний розгляд Ради. У цьому разі сільський
голова не підписує таке рішення Ради, видає розпорядження про зупинення рішення Ради
з мотивуванням таких дій та подає до Ради відповідне обґрунтування з пропозицією про
скасування такого рішення в цілому, скасування частково або про внесення змін до
прийнятого рішення Ради. У випадку, якщо сільський голова не підписує рішення Ради, і
не зупиняє його в зазначеному порядку, такі його дії можуть бутиоскаржені у суді.
20. Підставами зупинення рішення Ради сільським головою можуть бути:
1) порушення Радою Конституції та законів України, рішень місцевих
референдумів, Статуту Станіславської сільської територіальної громади, Регламенту Ради,
рішень Ради про затвердження місцевого бюджету та щодо проєктів і програм розвитку
Станіславської СТГ, її населених пунктів;
2) виявлення порушень при підготовці тексту рішення, поданого на підпис
сільському голові, виходячи із співставлення тексту проєкту рішення, внесеного на
розгляд Ради;
3) прийняття Радою рішень з питань, які не віднесені до її компетенції;
4) прийняття Радою рішень, виконання яких може спричинити погіршення
соціально-економічної ситуації в Станіславській СТГ, завдати шкоди правам та законним
інтересам членам Станіславської СТГ;
21. У двотижневий строк Рада зобов’язана повторно розглянути рішення, зупинене
сільським головою, та його пропозиції. У разі, якщо Рада прийме рішення про відхилення
пропозицій сільського голови і підтвердить попереднє рішення двома третинами голосів
від загального складу Ради, то таке рішення набирає чинності.
22. У разі, якщо Рада не розгляне у встановлений законом термін рішення,
зупинене сільським головою та його пропозиції, а також у разі, якщо Рада не проголосує
двома третинами голосів за відхилення зауважень сільського голови чи підтвердження
попереднього рішення Ради, то таке рішення втрачає чинність з дня його прийняття.
23. Рішення Ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх
офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено більш пізній строк введення цих
рішень у дію. Офіційне оприлюднення рішень Ради здійснюється у порядку, визначеному
цим Статутом та Регламентом Ради.
24. Рішення Ради, які відповідно до закону є регуляторними актами,
розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку,
встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері
господарської діяльності».
25. У передбачених законодавством України випадках, а також у випадках, коли
повноваження Ради може бути ефективніше реалізоване іншим суб’єктом системи
місцевого самоврядування Станіславської СТГ, Рада може делегувати частину власних
повноважень, що не є виключними, цьому суб’єкту на період повноважень Ради
поточного скликання.
26. Делегування повноважень Ради здійснюється за попередньою згодою суб’єкта,
якому вони делегуються. Таке делегування здійснюється на договірній основі, якщо інше
не встановлено законодавством України.
27. Делегування повноважень Ради супроводжується одночасною передачею
відповідному суб’єкту, коштів, матеріальних та інших ресурсів для здійснення цих
повноважень.
28. Суб’єкт, якому делегуються повноваження Ради, є відповідальним, підзвітним і
підконтрольним перед Радою за реалізацію делегованих повноважень.
29. Рада відповідальна, підзвітна і підконтрольна перед Станіславською СТГ.
30. Сільський голова періодично, але не менше одного разу на рік, через засоби
масової інформації, сайт Ради, на зустрічах з представниками Станіславської СТГ
21
інформує членів Станіславської СТГ про виконання проєктів та програм соціальноекономічного і культурного розвитку Станіславської СТГ, її населених пунктів, місцевого
бюджету, звітує перед Станіславською СТГ про діяльність Ради.
22
РОЗДІЛ VІІІ
Депутат ради
Стаття 36. Депутат ради
1. Депутат Ради є членом представницького органу місцевого самоврядування,
представником інтересів Станіславської СТГ, інтересів виборців округу (населеного
пункту громади).
2. Повноваження депутата Ради починаються з дня відкриття першої сесії Ради з
моменту офіційного оголошення підсумків виборів територіальною виборчою комісією і
закінчуються в день відкриття першої сесії Ради нового скликання, крім випадків
дострокового припинення повноважень депутата.
3. Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності
визначаються Конституцією України, законом про статус депутата, іншими законами.
5. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках та в
порядку, передбачених законом.
6. Депутат здійснює свої повноваження на громадських засадах.
7. Депутат має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які
зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, установах, організаціях,
комунальних підприємств засновником яких є Рада та робити виписки, копіювання цих
документів.
8. Депутат Ради періодично звітує перед виборцями про свою діяльність.
Періодичність, порядок організації та проведення звітів депутатами встановлюється
Радою.
9. Рада, інші органи місцевого самоврядування Станіславської СТГ створюють
умови для навчання та підвищення професійної компетентності депутатів Ради.
Стаття 37. Секретар ради
1. За пропозицією сільського голови Рада таємним голосуванням з числа депутатів
ради обирає Секретаря ради, який працює в Раді на постійній основі та набуває статусу
посадової особи місцевого самоврядування.
2. Секретар Ради:
1) скликає сесії у випадках та у порядку, передбачених Законом України «Про
місцеве самоврядування в Україні»;
2) повідомляє депутатам і доводить до відома членів Станславської СТГ
інформацію про час і місце проведення сесії Ради, питання, які передбачається внести на
розгляд Ради;
3) організує підготовку сесій Ради, питань, що вносяться на її розгляд;
4) веде засідання Ради та підписує її рішення у випадках, передбачених Законом
України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень Ради до виконавців, органів
самоорганізації населення, їх оприлюднення відповідно до Закону України «Про доступ
до публічної інформації», організує контроль за їх виконанням;
6) за дорученням сільського голови координує діяльність постійних та інших
комісій Ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їхніх рекомендацій;
7) сприяє депутатам Ради у здійсненні їхніх повноважень;
8) за дорученням Ради відповідно до чинного законодавства та цього Статуту
організовує заходи, пов’язані з підготовкою і проведенням референдумів та виборів;
9) Готує проєкти рішень сільської ради та розпорядження сільського голови з усіх
питань, які входять до компетенції сільської ради з основної діяльності;
10) забезпечує зберігання у Станіславській сільській раді офіційного тексту цього
Статуту, інших офіційних документів Станіславської СТГ, Ради її органів та посадових
осіб;
23
11) вирішує за дорученням сільського голови або Ради інші питання, пов’язані з
діяльністю Станіславської сільської ради та її органів;
12) у випадку відсутності сільського голови виконує його обов’язки з питань
діяльності Ради.
Стаття 38. Конфлікт інтересів
1. У Раді та її виконавчих органах може виникати конфлікт інтересів, тобто
ситуація, коли рішення, яке приймається Радою, виконавчим комітетом, може мати
позитивні чи негативні наслідки для приватного інтересу суб’єкта (одного із суб’єктів)
прийняття рішення (депутата Ради, сільського голови, інших посадових осіб органів
місцевого самоврядування Станіславської СТГ) або його родичів (членів сім’ї, коло яких
визначено Законом України «Про запобігання корупції».
2. У разі, якщо на розгляд сесії Ради або її виконавчих органів винесене питання,
яке породжує у депутатів Ради, сільського голови, інших посадових осіб органів місцевого
самоврядування Станіславської СТГ конфлікт інтересів, ці особи зобов’язані повідомити
Раду, її виконавчий комітет про цей конфлікт інтересів самостійно публічно оголосивши
про це під час засідання Ради або виконавчого комітету на якому розглядається відповідне
питання.
24
РОЗДІЛ ІХ Сільський голова
Стаття 39. Сільський голова
1. Сільський голова є головною посадовою особою Станіславської СТГ.
2. Сільський голова обирається повноправними членами Станіславської СТГ, у
визначеному законом порядку, шляхом вільних виборів на основі загального, прямого,
рівного виборчого права при таємному голосуванні.
3. Сільським головою може бути обраний громадянин України, який має право
голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Не може бути обраним сільським
головою громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо
тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо
ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
4. Сільський голова не може бути депутатом будь якої Ради, суміщати свою
діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької,
наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатись підприємницькою діяльністю,
одержувати від цього прибуток.
5. На сільського голову поширюються повноваження та гарантії депутатів місцевих
рад, що передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», а також
обмеження, встановлені законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про
службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції».
6. Строк повноважень сільського голови, обраного на чергових місцевих виборах
визначається Конституцією України. Повноваження сільського голови починаються з
моменту оголошення територіальною виборчою комісією на пленарному засіданні Ради
рішення про його обрання і закінчуються у момент вступу на цю посаду іншої обраної
відповідно до закону особи. Перед вступом у свої повноваження сільський Голова складає
урочисту присягу.
7. Форми роботи і повноваження сільського голови визначаються Конституцією
України, законодавством України, цим Статутом, Регламентом Ради.
8. При здійсненні наданих повноважень сільський голова є підзвітним,
підконтрольним і відповідальним перед Станіславською СТГ, відповідальним – перед
Радою, а з питань здійснення виконавчими органами Ради делегованих їм повноважень
органів виконавчої влади – підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
9. Підзвітність і підконтрольність сільського голови перед Станіславською СТГ
забезпечується обов’язком його звітуванням перед членами Станіславської СТГ не рідше
одного разу на рік. Такий звіт повинен включати в себе інформацію про діяльність
сільського голови у межах його компетенції за звітний період, виконная виборчої
програми.
10. У межах своїх повноважень сільський голова видає розпорядження, що є
обов’язковими для виконання на території Станіславської СТГ.
11. У разі дострокового припинення повноважень сільського голови або
неможливості виконання ним своїх обов’язків його повноваження виконує секретар Ради.
25
РОЗДІЛ Х
Виконавчі органи ради
Стаття 40. Виконавчі органи ради
1. Виконавчими органами Ради (далі за текстом - виконавчі органи) є виконавчий
комітет Ради (дал - виконавчий комітет), управління, відділи та інші утворені Радою
виконавчі органи.
2. Структура виконавчих органів, загальна чисельність їхнього апарату, система
оплати праці та розмір заробітної плати працівників виконавчих органів затверджуються
Радою за поданням сільського голови, з врахуванням чинного законодавства.
3. Повноваження виконавчих органів визначаються законодавством та
положеннями про них, затвердженими відповідними рішеннями Ради.
4. Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і
підконтрольними Станіславській СТГ яка їх утворила, підпорядкованими - сільському
голові.
5. Керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначаються
на посаду і звільняються з посади сільським головою одноособово, а у випадках,
передбачених законом, - за погодженням з відповідними органами виконавчої влади.
6. Виконавчі органи можуть бути наділені правами юридичної особи за рішенням
Ради.
7. Виконавчі органи утворюються, реорганізуються та ліквідуються Радою за
поданням сільського голови.
Стаття 41. Виконавчий комітет ради
1. Виконавчий комітет Ради є її виконавчим органом, який створюється Радою на
період її повноважень у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве
самоврядування в Україні»
2. Очолює виконавчий комітет сільський голова. У разі його відсутності або
неможливості виконання ним своїх обов’язків роботу виконавчого комітету організовує
заступник сільського голови.
3. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним Раді. Сільський голова звітує
перед Радою про роботу виконавчого комітету в порядку, встановленому законодавством
України.
4. Кількісний і персональний склад виконавчого комітету затверджується Радою за
поданням сільського голови. До складу виконавчого комітету входять: сільський голова та
його заступник, керуючий справами виконавчого комітету, секретар Ради а також
керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інші осіби. До складу
виконавчого комітету не можуть входити депутати Ради, окрім секретаря Ради.
5. Порядок скликання засідання виконавчого комітету та порядок прийняття ним
рішень визначаються Регламентом виконавчого комітету, який затверджується
виконавчим комітетом.
6. Засідання виконавчого комітету носять відкритий характер, крім випадків,
передбачених законодавством.
7. Рішення виконавчого комітету, які суперечать чинному законодавству, можуть
бути скасовані Радою. У разі незгоди сільського голови з рішенням виконавчого комітету
він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на
розгляд Ради.
26
РОЗДІЛ ХІ
Староста
Стаття 42. Староста
1. Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, який представляє
інтереси жителів одного або більше населених пунктів (старостинського округу)
Станіславської СТГ, які не є адміністративним центром Станіславської СТГ.
2. Староста затверджується сільською радою на строк її повноважень за
пропозицією сільського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення
(громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю),
проведеного у межах відповідного старостинського округу.
3. Сільська рада за пропозицією сільського голови може прийняти рішення про
входження старости до складу виконавчого комітету ради за посадою.
4. Правовий статус старости визначається Конституцією України, законами
України «Про місцеве самоврядування в Україні» іншими законодавчими актами України,
цим Статутом та Положенням про старосту, яке затверджується Радою.
Стаття 43. Обов´язки старости.
1. Староста зобов`язаний:
1). діяти в інтересах жителів відповідного старостинського округу у виконавчих
органах сільської ради;
2). сприяти жителям відповідного старостинського округу у підготовці документів,
що подаються до органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади,
а також у поданні відповідних документів до зазначених органів. За рішенням відповідної
сільської ради надає адміністративні послуги або виконує окремі завдання адміністратора
центру надання адміністративних послуг (у разі утворення такого центру);
3). брати участь в організації виконання рішень сільської ради, її виконавчого
комітету, розпоряджень сільського голови на території відповідного старостинського
округу та у здійсненні контролю за їх виконанням;
4). брати участь у підготовці пропозицій до проєкту місцевого бюджету в частині
фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського
округу;
5) вносити пропозиції до виконавчого комітету сільської ради з питань діяльності
на території відповідного старостинського округу виконавчих органів сільської ради,
підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб;
6) брати участь у підготовці проєктів рішень сільської ради, що стосуються майна
територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу;
7). брати участь у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної
власності, розташованих на території відповідного старостинського округу;
8) брати участь у здійсненні контролю за станом благоустрою відповідного
старостинського округу та інформувати сільського голову, виконавчі органи сільської
ради про результати такого контролю;
9). сприяти утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації
та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої
участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному старостинському
окрузі;
10). здійснювати повноваження визначені законами України.
27
Стаття 44. Права старости
1. брати участь у пленарних засіданнях сільської ради та засіданнях її постійних
комісій з правом дорадчого голосу. Брати участь у засіданнях виконавчого комітету
сільської ради;
2. має право на гарантований виступ на пленарних засіданнях сільської, селищної,
міської ради, засіданнях її постійних комісій та виконавчого комітету з питань, що
стосуються інтересів жителів відповідного старостинського округу;
3. отримує від виконавчих органів сільської, ради, підприємств, установ,
організацій комунальної власності та їх посадових осіб інформацію, документи і
матеріали, необхідні для здійснення наданих йому повноважень;
Стаття 45. Відповідальність старости
1. Місце та режим роботи, правила внутрішнього розпорядку, діловодства та інші
питання організації діяльності старости визначаються Радою/виконавчим
комітетом/головою.
2. Діяльність старости фінансується за рахунок місцевого бюджету Станіславської
CТГ.
3. При здійсненні наданих повноважень староста є відповідальним і підзвітним
сільській раді та підконтрольний сільському голові.
4. Староста не рідше одного разу на рік, протягом першого кварталу року,
наступного за звітним, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений
сільською радою термін, звітує про свою роботу перед такою радою, жителями
старостинського округу.
5. У разі порушення Конституції та законів України, цього Статуту, Положення про
старосту, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень повноваження старости
можуть бути достроково припинені у порядку та за наявності підстав, передбачених
законом.
28
РОЗДІЛ ХІІ Звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб перед Станіславською сільською територіальною громадою
Стаття 46. Загальні засади звітування органів місцевого самоврядування та їх
посадових осіб, депутатів місцевої ради перед Станіславською сільською
територіальною громадою
1. Звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб здійснюється з
метою забезпечення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування та їх
посадових осіб, а також інформування населення про вирішення питань місцевого
значення.
2. Про свою роботу звітують:
1) сільський голова – перед жителями Станіславської СТГ;
2) депутати Ради - перед виборцями відповідного виборчого округу;
3) староста – перед жителями населених пунктів відповідного старостинського
округу
3. Звітування органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед
територіальною громадою відбувається у порядку, визначеному законодавством.
4. Про місце, час і спосіб організації звітування перед Станіславською СТГ
уповноважена особа місцевого самоврядування або депутат (у випадку звітування
депутата Ради) повідомляє не пізніше ніж за сім днів до дня звітування через місцеві
засоби масової інформації або шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному
веб-сайті Ради. Сільський голова або уповноважена ним особа забезпечує невідкладне
оприлюднення інформації про час та місце звітування зазначених у частині 2 цієї статті
осіб на власних ресурсах Ради.
5. Відкрита зустріч з Станіславською СТГ організовується та здійснюється у спосіб,
який дозволяє жителям Станіславської СТГ поставити запитання, висловити зауваження
та подати пропозиції.
6. Звітування перед Радою відбувається на її пленарних засіданнях.
Стаття 47. Звітування сільського голови
1. Сільський голова звітує перед Станіславською сільською територіальною
громадою на відкритій зустрічі не менше одного разу на рік.
2. Звіт сільського голови перед Станіславської СТГ включає, крім інформації про
його діяльність, відомості про:
1) реалізацію стратегічних і програмних документів розвитку територіальної
громади;
2) виконання місцевого бюджету;
3) план роботи на наступний звітний період;
4) результати виконання плану роботи, оголошеного під час попереднього
звітування із зазначенням вжитих заходів, а в разі невиконання (часткового виконання)
попереднього плану – відповідні причини;
5) виконная виборчої програми;
6) інші питання місцевого значення.
3. Сільський голова звітує про роботу виконавчих органів Ради на пленарному
засіданні Ради на вимогу не менше як половини депутатів від загального складу Ради в
будь-який визначений ними термін.
4. Звіт сільського голови перед Радою включає доповідь про його роботу та роботу
виконавчих органів Ради за звітний період, інформацію про хід і результати виконання
місцевого бюджету, реалізацію затверджених Радою стратегічних і програмних
документів розвитку Станіславської СТГ, а також відомості про роботу його заступників,
відповіді на запитання депутатів Ради.
29
5. За результатами звітування сільського голови Рада може прийняти рішення, яке
містить доручення та рекомендації, спрямовані на реалізацію повноважень сільського
голови тощо.
Стаття 48. Звітування депутатів Ради
1. Депутати Ради не менше одного разу на рік звітують про свою роботу перед
виборцями відповідного виборчого округу, у тому числі про:
1) діяльність у Раді та її органах, зокрема, але не виключно, – про присутність на
пленарних засіданнях і засіданнях постійних та інших комісій Ради;
2) роботу у виборчому окрузі;
3) прийняті Радою та її органами рішення, хід їх виконання;
4) особисту участь в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень Ради, її
органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.
2. Звіт депутата місцевої ради може бути проведено в будь-який час на вимогу зборів
виборців.
Стаття 49. Звітування старости
1. Староста не рідше одного разу на рік, протягом першого кварталу року,
наступного за звітним, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений
сільською радою термін, звітує про свою роботу перед такою радою, жителями
старостинського округу. Заслуховування звіту старости перед жителями старостинського
округу відбувається на відкритій зустрічі, у спосіб, що дає можливість жителям
старостинського округу поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції.
Інформація про відповідну зустріч, а також письмовий звіт старости оприлюднюються на
офіційному веб-сайті сільської ради та розміщуються у приміщенні ради не пізніше ніж
за сім календарних днів до дня проведення відповідної зустрічі. Порядок звітування
старости визначається Положенням про старосту.
2. Звіт старости перед жителями населених пунктів, розташованих на території
відповідного старостинського округу, включає в себе, крім інформації про його діяльність,
відомості про:
1) реалізацію документів з планування розвитку територіальної громади в частині,
що стосується населених пунктів, розташованих на території відповідного
старостинського округу;
2) виконання місцевого бюджету в частині, що стосується відповідного
старостинського округу;
3) план роботи на наступний звітний період;
4) результати виконання плану роботи, оголошеного під час попереднього
звітування із зазначенням вжитих заходів, а в разі невиконання (часткового виконання)
попереднього плану – відповідні причини;
5) інші питання місцевого значення.
3. Звіт старости перед Радою включає доповідь про його роботу за звітний період,
інформацію про хід і результати виконання місцевого бюджету в частині, що стосується
відповідного старостинського округу, реалізацію затверджених Радою документів з
планування розвитку територіальної громади в частині, що стосується населених пунктів,
розташованих на території відповідного старостинського округу, відповіді на запитання
депутатів Ради.
4. За результатами звітування старости Рада може прийняти рішення, яке містить
оцінку його діяльності за звітний період, доручення та рекомендації, спрямовані на
реалізацію повноважень старости, тощо.
30
Розділ ХІІІ
Матеріальна та фінансова основа місцевого самоврядування
Станіславської сільської територіальної громади
Стаття 50. Матеріальна основа місцевого самоврядування Станіславської
СТГ
1. Станіславської СТГ на свій розсуд і на підставі закону безпосередньо або через
органи місцевого самоврядування володіє, користується та розпоряджається своєю
комунальною власністю (далі по тексту - комунальна власність). Старостинські округи
суб’єктами права комунальної власності виступати не можуть.
2. До комунальної власності Станіславської СТГ належить рухоме і нерухоме
майно, доходи місцевого бюджету, інші кошти. Спадщина на території Станіславської
сільської територіальної громади, визнана судом відумерлою, переходить у власність
Станіславської СТГ.
3. Органи місцевого самоврядування Станіславської СТГ з метою зміцнення її
економічної основи, поліпшення якості обслуговування населення можуть на договірних
засадах формувати спільну (комунальну) власність з іншими територіальними громадами
району і області.
4. Об’єкти права комунальної власності не можуть бути примусово відчужені у
Станіславської СТГ і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо
Станіславської СТГ або Ради.
5. Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність за збитки, заподіяні об’єктам
права комунальної власності.
6. Органи місцевого самоврядування Станіславської СТГ мають право звертатися
до суду про притягнення до відповідальності фізичних та юридичних осіб, які вчинили
або чинять збитки об’єктам права комунальної власності.
Стаття 51. Земля як об’єкт комунальної власності.
1. До комунальної власності Станіславської СТГ належать усі землі в просторових
межах громади, крім земель приватної та державної власності.
Станіславська СТГ, в разі необхідності, може набувати у свою комунальну
власність також земельні ділянки поза межами території Станіславської сільської
терторіальної громади.
2. Набуття Станіславською СТГ права на земельні ділянки, передача земельних
ділянок з комунальної власності у державну, передача земельних ділянок комунальної
власності у приватну власність юридичних та фізичних осіб здійснюється відповідно до
законодавства України.
3. Реалізація права власності на землю і права користування землею на території
громади здійснюється відповідно до Земельного кодексу України, інших законів України,
При цьому всі власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані:
а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням;
б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;
в) своєчасно вносити плату за землю;
г) не порушувати прав інших власників земельних ділянок та землекористувачів;
д) додержуватися правил добросусідства та встановлених законом обмежень
(сервітутів, охоронних зон тощо).
Стаття 52. Відчуження об’єктів комунальної власності
1. Об’єкти права комунальної власності Станіславської СТГ, у тому числі землі
комунальної власності, можуть бути відчужені чи передані в оренду або концесію
рішеннями Ради у порядку, визначеному законодавством України.
31
2. Не підлягають відчуженню землі загального користування: площі, вулиці,
проїзди, дороги, зелені зони тощо.
3. Перелік об’єктів комунальної власності, які не підлягають відчуженню,
затверджується Радою за поданням виконавчого комітету.
Стаття 53. Створення комунальних підприємств, установ, організацій
Станіславської сільської територіальної громади.
1. Органи місцевого самоврядування Станіславської СТГ у межах повноважень,
визначених законами України та цим Статутом, та з метою забезпечення потреб членів
Станіславської СТГ у послугах, можуть створювати комунальні підприємства, установи,
організації.
2. Власником усіх комунальних суб’єктів господарювання є Станіславська СТГ в
цілому.
3. Статути (положення) комунальних суб’єктів господарювання затверджує та
вносить до них зміни Рада, вона приймає рішення у випадках порушення цих статутів
(положень), визначає основні напрями діяльності комунальних підприємств, установ,
організацій, порядок використання їхнього прибутку.
4. З керівником комунального підприємства, установи, організації сільський Голова
укладає контракт згідно вимог законодавста. Звільнення керівників підприємств, установ,
організацій (розірвання контракту) відбувається згідно чинного законодавства. Керівник
комунального підприємства, установи та організації щороку звітує на сесії Ради або на
вимогу депутатів - у визначений сільською радою термін, про виконання функціональних
обов’язків, фінансово-господарську діяльність підприємства, збереження та ефективне
використання майна.
5. При встановленні розміру частки прибутку, яка зараховується до місцевого
бюджету, Рада керується принципом мінімального втручання у господарську діяльність
комунального підприємства.
6. Станіславська сільська рада не несе відповідальності за зобов’язаннями
комунального підприємства, а комунальне підприємство не несе відповідальності за
зобов’язаннями Станіславської сільської ради.
7. Реорганізація або ліквідація комунального підприємства здійснюється за
рішенням Ради.
Стаття 54. Реєстр об’єктів власності Станіславської сільської територіальної
громади
1. Перелік об’єктів власності Станіславської СТГ обліковується визначеним Радою
виконавчим органом Ради у відкритому Реєстрі об’єктів власності Станіславської СТГ
(далі за текстом - Реєстр). Вказаний Реєстр є електронною базою даних, в якій міститься
довідкова інформація про все майно, майнові та корпоративні права Станіславської СТГ, її
органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та всіх інших
суб’єктів комунального господарювання. Наповнення та ведення Реєстру, повнота та
достовірність даних забезпечується шляхом проведення постійної інвентаризації майна і
майнових прав Станіславської СТГ та відповідних суб’єктів.
2. Реєстр є інформацією з відкритим доступом і розміщується на офіційному вебсайті Станіславської СТГ. Друкована актуальна версія Реєстру зберігається у
виконавчому комітеті Ради для вільного доступу.
Стаття 55. Фінансова основа місцевого самоврядування Станіславської
сільської територіальної громади
1. Фінансовою основою місцевого самоврядування Станіславської СТГ є
сукупність місцевих фінансових ресурсів, за допомогою яких забезпечується реалізація
32
власних завдань та функцій місцевого самоврядування, а також виконання делегованих
повноважень на території громади.
2. Фінансову основу місцевого самоврядування Станіславської СТГ складають:
1) кошти місцевого бюджету, у тому числі:
- надходження від місцевих податків та зборів;
- кошти, отримані від приватизації об’єктів комунальної власності Станіславської
СТГ та продажу земельних ділянок, інших об’єктів комунальної власності;
- трансфертні надходження до місцевого бюджету, передані Станіславській СТГ
відповідно до чинного законодавства України;
- кошти, отримані від діяльності на фондовому ринку, від розміщення цінних
паперів і позик;
- інші надходження;
2) кошти підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній
власності Станіславської СТГ, у тому числі розміщених за межами Станіславської СТГ;
3) доходи від корпоративних прав підприємств, установ та організацій,
засновником яких є Рада;
4) інші фінансові ресурси.
3. Рада в межах, визначених чинним законодавством, може створювати фінансовокредитні установи, виступати гарантом кредитів підприємств, установ та організацій, які
належать до комунальної власності Станіславської СТГ, розміщувати кошти, що належать
Станіславській СТГ, в банках, інших суб’єктів права власності.
4. Станіславська СТГ може об’єднувати на договірних засадах свої фінансові
ресурси з фінансовими ресурсами інших територіальних громад та з державними
фінансовими ресурсами з метою спільного фінансування місцевих, регіональних або
загальнодержавних програм, що реалізуються на території Станіславської СТГ.
5. З метою залучення додаткових фінансових ресурсів для реалізації проєктів
соціальної, культурно-духовної, оздоровчої, екологічної спрямованості, а також для
вирішення актуальних проблем розвитку Станіславської СТГ та її населених пунктів
органи місцевого самоврядування сприяють благодійності на користь Станіславської СТГ.
6. Будь-яка фінансова діяльність органів місцевого самоврядування Станіславської
СТГ є відкритою і доступною для громадського контролю в установленому законом і цим
Статутом порядку.
Стаття 56. Місцевий бюджет.
1. Порядок складання, розгляду, затвердження, виконання та звітності бюджету
Станіславської СТГ встановлюється бюджетним законодавством України та бюджетним
регламентом.
2. Текст місцевого бюджету розміщується на веб-сайті Станіславської СТГ для
загального доступу.
3. Виконання місцевого бюджету забезпечують виконавчі органи Ради. Кошти
місцевого бюджету спрямовуються на утримання об’єктів бюджетної сфери, органів
місцевого самоврядування Станіславської СТГ, комунальних служб, соціального
обслуговування членів Станіславської СТГ, сплати видатків по місцевих позиках тощо.
4. Кошти бюджету розвитку спрямовуються на реалізацію програм соціальноекономічного та культурного розвитку громади та її населених пунктів відповідно до
напрямів інвестиційної та інноваційної діяльності, а також на фінансування інших
видатків, пов’язаних із соціально-економічним розвитком громади.
5. Рада має право здійснювати внутрішні запозичення до місцевого бюджету
відповідно до чинного законодавства України.
7. Органи місцевого самоврядування Станіславської СТГ зобов’язані вести активну
роботу з відстоювання її інтересів при розробці проєктів загальнодержавних, регіональних
33
програм соціально-економічного, культурного розвитку, що реалізуються на території
Станіславської СТГ.
Стаття 57. Місцеві податки і збори.
1. Рада у межах повноважень визначених законодавством України, щорічно
встановлює перелік та ставки місцевих податків і зборів – обов’язкових постійних
платежів до місцевого бюджету, що здійснюють фізичні та юридичні особи на території
громади відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених Радою
та законодавством України.
2. Рішення ради в сфері місцевих податків і зборів базуються на таких принципах:
1) забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету для виконання
завдань та повноважень місцевого самоврядування;
2) створення сприятливих умов для ведення бізнесу на території громади,
зацікавленості суб’єктів господарювання у підвищенні його ефективності;
3) врахування економічного та соціального стану платників місцевих податків і
зборів;
4) відповідності витрат на адміністрування податків і зборів доходам, які вони
приносять.
3. За рішенням загальних зборів (конференції) членів Станіславської СТГ можуть
вводитися місцеві збори на основі добровільного самооподаткування членів
Станіславської СТГ, які мешкають на відповідній частині її території.
4. Сплачені платниками надміру суми місцевих податків і зборів зараховуються в
рахунок майбутніх платежів платників податків і зборів.
34
Розділ ХІV Відповідальність органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб
Стаття 58. Відповідальність органів місцевого самоврядування та посадових осіб
перед Станіславською сільською територіальною громадою.
1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування Станіславської СТГ, органи
самоорганізації населення, дозвіл на утворення яких надала Рада несуть відповідальність
за свою діяльність перед Станіславської СТГ, державою, юридичними і фізичними
особами. Підстави, види і порядок їх відповідальності визначаються Конституцією та
законами України, цим Статутом.
Стаття 59. Відповідальність органів та посадових осіб місцевого
самоврядування перед юридичними та фізичними особами
1. Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних
рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування Станіславської СТГ,
відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету Станіславської СТГ, а в результаті
неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування
Станіславської CТГ - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.
2. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що
виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого
самоврядування Станіславської CТГ, вирішуються в судовому порядку.
35
РОЗДІЛ ХV
Громадський контроль за діяльністю органів місцевого
самоврядування та їх посадових осіб
Стаття 60. Засади громадського контролю за діяльністю органів місцевого
самоврядування та їх посадових осіб
1. Здійснення громадського контролю за діяльністю органів та посадових осіб
місцевого самоврядування Станіславської CТГ ґрунтується на Конституції та актах
законодавства України, Європейській хартії місцевого самоврядування, цьому Статуті та
інших актах Ради.
2. Громадський контроль за діяльністю органів та посадових осіб місцевого
самоврядування здійснюється з метою захисту прав, свобод та законних інтересів жителів
Станіславської CТГ, її інтересів.
3. Громадський контроль за діяльністю органів та посадових осіб місцевого
самоврядування здійснюється на основі таких принципів:
1) відкритості та прозорості;
2) пріоритетності прав людини та громадянина;
3) законності;
4) добровільності та безоплатної участі у здійсненні громадського контролю;
5) неупередженості, об’єктивності та достовірності;
6) сприяння досягненню балансу приватних та публічних інтересів при вирішенні
питань місцевого значення;
7) сприяння недопущенню перешкоджання здійсненню законного громадського
контролю;
8) професійності та компетентності учасників громадського контролю;
9) взаємодії жителів Станіславської CТГ та органів і посадових осіб місцевого
самоврядування.
Стаття 61. Форми здійснення громадського контролю за діяльністю органів
місцевого самоврядування та їх посадових осіб
1. Громадський контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування
Станіславської CТГ та їх посадових осіб здійснюється шляхом:
1) забезпечення органами місцевого самоврядування Станіславської CТГ та їх
уповноваженими посадовими особами права кожного на доступ до публічної інформації у
обсягах, передбачених актами законодавства України;
2) звітування голови, депутатів Ради, старост про їх роботу згідно з вимогами
чинного законодавства;
3) участі жителів Станіславської CТГ у роботі консультативно-дорадчих органів, що
створюються при Раді або її виконавчих органах;
4) подання індивідуальних чи колективних звернень громадян України та/або осіб,
які не є громадянами України і законно перебувають на її території, із зауваженнями,
скаргами та пропозиціями, що стосуються діяльності органів місцевого самоврядування та
їх посадових осіб, заяв або клопотань щодо реалізації своїх соціально-економічних,
політичних й особистих прав і законних інтересів та скарг про їх порушення;
5) використання інших форм, передбачених законодавством.
36
РОЗДІЛ ХVІ
Заключні положення
Стаття 62 Заключні положення.
1. Затвердження Статуту та внесення змін і доповнень до нього здійснюється Радою.
2. Пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Статуту мають право подавати на
розгляд Ради сільський голова, депутати Ради, виконавчий комітет Ради та жителі
Станіславської CТГ в порядку внесення місцевої ініціативи.
3. Статут підлягає державній реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що
реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян,
інших громадських формувань.
4. Рішення про затвердження цього Статуту, текст Статуту, а також рішення про
внесення змін до статуту оприлюднюються у порядку, визначеному ч. 5 ст. 59 Закону
України «Про місцеве самоврядування в Україні». Статут та зміни чи доповнення до нього
вводяться у дію з моменту їх державної реєстрації.
5. Контроль за виконанням Статуту здійснюють Рада та її виконавчі органи,
сільський голова та жителі територіальної громади.
6. У разі невідповідності окремих положень Статуту Конституції та законам
України, указам Президента України та постановам Кабінету Міністрів України діють
норми останніх, як актів більш високої юридичної сили.
