Як працює мотивація до спорту
10 травня 2025 року відзначається День руху заради здоров'я. З цієї нагоди Херсонський районний відділ ДУ "Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України" підготував інформаційний матеріал "Як працює мотивація до спорту".
Як працює мотивація до спорту.
Мотивація та спорт – це два слова, які тісно пов’язані одне з одним. Ви намагаєтесь привести себе в форму, але битва з лінню проходить з перемінним успіхом? Якщо ваша мотивація до спорту стала надто слабкою, пропонуємо 10 простих порад, які дадуть вам більше наснаги та натхнення та досягнути бажаних цілей.
1. Чітка мета
Чітко окресліть мету, якої хочете досягти: більша витривалість, втрата зайвої ваги, міцні м’язи. Чітко прописавши перший пункт, пошукайте інформацію про вправи, які допоможуть вам досягнути бажаного. В разі необхідності, зверніться за порадою до експертів.
2. Правильний вибір спортивної дисципліни
Оберіть той вид занять, який цікавий саме вам. Окрема категорія людей любить танцювальні види спорту, оскільки активна взаємодія в танці приносить невимовний захват при кожному тренуванні. Комусь же подобається займатися на самоті, наприклад, до таких людей відносяться деякі любителі ранкових пробіжок.
3. Зусилля – важливі
Пам’ятайте, досягнути чогось без зусиль не можливо, це саме відноситься і до спорту. Перші результати ви помітите тільки через 3-4 тижні (це мінімум), але цілком можливо, що і через кілька місяців. І це лише початок. Найбільш помітним ефект буде через 4-5 місяців а інколи і через півроку. Але це за умови, що ви тренувалися систематично. Йдіть до своєї мети невеликими кроками з вірою у власні сили.
4. Фіксація результатів
Незважаючи на попередній пункт, заведіть щоденник спортивних досягнень. Записуйте в нього усі свої великі і малі перемоги: збільшення часу тренувань, кількості навантажень, участь у змаганнях, зменшення ваги. Дуже важливо унаочнювати результати та відслідковувати їх. Це хороша мотивація до спорту, яка буде вас підтримувати. Тому не нехтуйте таким простим та дієвим методом.
5. Різноманіття дисциплін
Додайте своїм тренуванням різноманіття. Час від часу змінюйте вправи, програму, можливо, сам заклад чи тренера. Це особливо важливо, якщо у вас часто зникає мотивація до спорту, що помічається у людей із холеричним темпераментом.
6. Знайдіть однодумців
Знайдіть партнера або ж цілу команду, яка б мотивувала вас до занять спортом. Ходити разом на тренування значно цікавіше. А можливо вам подобається та підштовхує до кращих результатів дух суперництва. Саме в такі хвилини людина усвідомлює, що вона не одна прагне до досконалості, до здоров’я та до успіху, і це дійсно надихає.
7. Дайте публічну обіцянку
Мотивація до спорту чудово працює, якщо дати публічну обіцянку. Оприлюднення своїх намірів серйозно змінює правила гри. Спробуйте викласти в Instagram фотку своїх нових кросівок і там же дайте клятву випробувати їх під час забігу.
8. Мотивуючі відео та приклади
Щоб підштовхнути себе до занять спортом, переглядайте різні мотивуючі відео для тренувань. Дивіться ролики з людьми, фігура чи інші досягнення яких вас надихають. Це необов’язково повинні бути відомі спортсмени або зірки кіно. Іноді прості люди, які кардинально змінили своє життя, здатні підштовхнути і інших до самовдосконалення. Після переглядів мотивуючих відео вам стане важче шукати відмазки, щоб відкласти тренування чи пожаліти себе. Зазвичай, пропуск хоча б одного тренування – це два кроки назад на шляху до досягнення певної мети.
9. Подумайте над плюсами тренувань
Нагадуйте собі час від часу, що спорт додає нам більше сил, витривалості, здоров’я. Подумайте, які ще плюси дають вам тренування. Запишіть всі ці плюси великими літерами на аркуші і залиште на видному місці. Переглядайте список, якщо відчуватимете спокусу пропустити заняття.
10. Винагороджуйте себе
Придумайте собі відчутну винагороду. Розмиті цілі а-ля « хороше здоров’я», «довге та якісне життя», «привабливе струнке тіло» або «я в тренді» хоча й хороші, але надто віддалені. Що робити? Придумати собі винагороду, яку можна «помацати». Це може бути чашка ароматної кави, тепла ванна або серія улюбленого серіалу.
Нагороди можуть бути і більшими. Наприклад, чудова додаткова мотивація до спорту для жінок – новий спортивний костюм або купальних. З часом мотивація перетворюється на внутрішню, тому що мозок починає асоціювати тренування з майбутнім викидом ендорфінів – гормонів щастя та радості, які і дають насолоду мозку.
Не так важливо, чим ви займаєтеся. Стрибки зі скакалкою, біг, плавання, йога, спортивні танці або просто ранкова зарядка. Якщо ваша мотивація до спорту сильна, то ви досягнете бажаного. Найголовніше, щоб заняття приносили насолоду і були регулярними. Через деякий час це стане звичкою, а пропустивши тренування ви відчуєте дискомфорт.
Ставте перед собою бажані цілі: скинути два-три кілограми, зміцнити серце, зробити тіло стрункішим. Досягайте результатів та відчувайте як ваше життя змінюється. Бажання бути завжди в тонусі, відчувати в собі заряд енергії і сил – це і є ключ до того, як змусити себе працювати.
В момент, коли заняття спортом придбають постійний характер, людина розуміє, що життя вдалось.
Ти можеш стверджувати, що причини твоїх невдач у спадковості чи поганому обміні речовин, а можеш просто піднятися з дивану та працювати, задатися метою і вірити у власні сили. В цьому випадку ти обов’язково досягнеш своїх цілей.
Ніколи не пізно почати міняться!
Головне — усвідомити: без руху немає життя.
Підготовлено фельдшером санітарним ХРВ Тетяною Багненко